Web Content Viewer Actions

Jul 17, 2017
Nowa Huta miała być wzorcowym miastem „nowej” socjalistycznej Polski, świeckim miastem robotniczym. Czas jednak pokazał, że Nowa Huta nie stała się symbolem socjalizmu, ale walki z narzuconym Polsce systemem komunistycznym. Obiektyw towarzyszył Nowej Hucie od samego początku. Sztandarowa inwestycja socjalistycznego państwa musiała być dokładnie udokumentowana. Na oficjalnych zdjęciach możemy oglądać poszczególne etapy wznoszenia miasta i metalurgicznego kombinatu.
Apr 21, 2017
W XIX wieku wielką popularnością cieszyła się fotografia portretowa, stanowiąca główne źródło zarobku zakładów fotograficznych. Wybitny krakowski fotograf Ignacy Krieger (1817-1889) również nie stronił od wykonywania portretów atelierowych, ale przeszedł do historii przede wszystkim jako jeden z pierwszych dokumentalistów Krakowa.
Mar 31, 2017
Amalia Krieger (1846-1928) jedna z pierwszych krakowskich fotografek, „znana w szerokich kołach artystycznych i obywatelskich nie tylko miasta Krakowa, ale i w całej Polsce i cieszyła się z powodu swych zalet charakteru i wykształcenia artystycznego powszechną sympatią.
Feb 20, 2017
16 lutego 1933 roku Rada Miejska, pod przewodnictwem ówczesnego wiceprezydenta Kazimierza Kumanieckiego, wybrała nowego prezydenta Krakowa. Był nim Mieczysław Kaplicki (1875-1959), który sprawował pieczę nad miastem aż do 1939 roku.
Jan 31, 2017
W zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajduje się seria kilku fotografii dokumentujących jeden z ciekawszych w historii teatru polskiego eksperymentów scenicznych. Chodzi o inscenizację sztuki "Castus Joseph" Szymona Szymonowca, w reżyserii Tadeusza Pawlikowskiego.
Jan 20, 2017
Nikt im iść nie kazał….. to słowa poety i legionisty Edwarda Słońskiego z pieśni „A gdy na wojenkę”, która powstała w 1915 roku. Słoński tworzył poezję patriotyczną związaną z Legionami. Zacytowane słowa znakomicie łączą losy dwóch pokoleń - legionistów i powstańców styczniowych.
Dec 21, 2016
18 grudnia 1910 r. ukazał się pierwszy numer dziennika „Ilustrowany Kurier Codzienny”. Jego założycielem był Marian Dąbrowski (1878-1958), polonista, dziennikarz i przedsiębiorca prasowy. W krótkim czasie „Kurier” stał się najpoczytniejszym dziennikiem w Krakowie. Początkowo była to nieduża gazetka z niewielką liczbą ilustracji rysowanych ręcznie. Siedziba redakcji mieściła się najpierw w Pałacu Spiskim przy Rynku Głównym 34.
Dec 11, 2016
Niemal natychmiast po wrześniowej klęsce Polski Niemcy skonfiskowali wyposażenie laboratoriów i materiały fotograficzne, a za robienie zdjęć i posiadanie sprzętu fotograficznego bez pozwolenia groziły surowe kary. Przedwojenne zakłady fotograficzne działały nadal, ale na potrzeby okupantów, to właśnie oni byli klientami, dla nich wywoływano klisze i robiono odbitki.
Nov 9, 2016
Aktor na scenie ma twarz postaci, w którą się wciela. Wczoraj tragiczny bohater, dziś komik, jutro amant. Trudno uchwycić prawdziwe oblicze aktora, jego wyrazisty charakter i oryginalną osobowość w jednym tylko portrecie. Takiego zadania podjął się Henryk Herz-Barwiński (1877–1970), rysując karykatury znanych aktorów dwudziestolecia międzywojennego.
Oct 20, 2016
Październik. Jeszcze tylko do końca miesiąca można codziennie odwiedzać krakowski Ogród Botaniczny, po czym, jak co roku, zostanie on zamknięty na okres zimowy. Przygotowana kolekcja grafik, rysunków i akwarel ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pokazuje Ogród Botaniczny w Krakowie w okresie pierwszych stu lat jego egzystencji i zachęca Państwa do złożenia w ogrodzie jesiennej wizyty.
Oct 13, 2016
Czy wiecie, że 15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk? Celem święta ustanowionego w 2008 roku przez ONZ jest globalna edukacja w zakresie mycia rąk przy pomocy wody i mydła. Ta prosta czynność pozwala na uniknięcie wielu groźnych chorób, szczególnie przez najmłodszych.
Oct 8, 2016
Jak Rydel Kolberga naśladował… „Zaczarowane koło” to jeden z najlepiej znanych dramatów Lucjana Rydla. Historia tego utworu sięga roku 1893, gdy - wówczas dopiero zdobywający doświadczenie na polu literackim - Lucjan Rydel, korespondując z Stanisławem Wyspiańskim, wspominał, że chce napisać sztukę o Borucie. Kiełkującemu wówczas pomysłowi Wyspiański przyklasnął z aprobatą słowami: „o Borucie! A to może być bardzo ładne”.
Sep 7, 2016
Co łączy króla Jana III Sobieskiego, generała Józefa Bema, Jana Matejkę i Stanisława Wyspiańskiego? Wszyscy oni są absolwentami najstarszej krakowskiej szkoły średniej, popularnie zwanej „Nowodworkiem”...
Aug 18, 2016
Pośród tradycyjnych widoków gołębi, dorożek, Sukiennic nieodłącznym elementem pejzażu krakowskiego Rynku od wieków były i są kwiaciarki.
Jul 14, 2016
Nadeszło lato – czas wakacji, urlopów, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Rozpoczął się już sezon kajakowy, a przyjemna pogoda sprzyja miłośnikom sportów wodnych. Z tej okazji prezentujemy kilka fotografii wykonanych podczas I Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Kajakarstwie Górskim, które odbyły się w dniach 20-21 maja 1934 r.
Jul 7, 2016
Za oknami trwa piękne lato. Wraz z nim nastała fala upałów, dlatego dla ochłody przygotowaliśmy cykl zdjęć zrobionych zimą 1970 roku. Przedstawiają one personel i wnętrza restauracji Ludowej, która mieściła się na osiedlu Zielonym (przy ul. Demakowa) w Nowej Hucie.
Jun 16, 2016
W Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) od 24 czerwca 2016 r. prezentowana jest wystawa "Miasto bez murów. W 650. rocznicę lokacji Kleparza (1366-2016)"
Feb 8, 2016
„Wawelski pochód«, kolosalny korowód historycznych postaci, trzydzieści dwa metry długi, który opowiadać będzie o wielkości czasów minionych. (…) Jak prastary pergamin roztacza się korowód postaci wyszłych z wawelskich podziemi. Ci co na ziemi zjawili się najdawniej, zaczynają pochód, ci co przyszli później kończą korowód” (cyt. za: Katalog wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. I Wacława Szymanowskiego „Pochód na Wawel”, II. wystawa ogólna obrazów, maj– czerwiec 1912. Kraków 1912, s. 17).
Jan 18, 2016
Projekt osiedli wokół placu Centralnego bazował na idei tzw. jednostki sąsiedzkiej (neighborhood unit concept) stworzonej w 1923 r. przez Clarence’a A. Perry’ego.
Jan 18, 2016
Natan Krieger, syn Ignacego – znanego krakowskiego fotografa, odziedziczył po ojcu zakład fotograficzny oraz pasję do robienia zdjęć.

Web Content Viewer Actions

Kleparz - "Miasto bez murów. W 650. rocznicę lokacji Kleparza (1366-2016)"

Wystawa Miasto bez murów. W 650. rocznicę lokacji Kleparza (1366-2016) zostanie otwarta w 650. rocznicę lokacji Kleparza na prawie magdeburskim. Dzięki przywilejom nadanym przez króla Kazimierza Wielkiego oraz jego następców miasto mogło się rozwijać pod względem gospodarczym i urbanistycznym. Głównym zamierzeniem wystawy jest przedstawienie dziejów dawnego Kleparza, zarówno w czasie, gdy pełnił rolę samodzielnej gminy miejskiej, jak i w okresie, kiedy znalazł się w granicach Krakowa.
Poznawanie historii tego miasta rozpoczniemy od czasów nam współczesnych − tym samym podejmiemy podróż w głąb dziejów Kleparza, które sięgają drugiej połowy XII wieku. Przestrzeń ekspozycyjna została podzielona na kilka części, w każdej z nich poznamy miejsca, ludzi bądź wydarzenia, które odegrały istotną rolę w życiu religijnym, gospodarczym i architektonicznym Kleparza.
Na początku ekspozycji będziemy mogli nie tylko zobaczyć fotografie powstałe m.in. na przełomie XIX/XX wieku, ale również porównać je ze współczesnymi zdjęciami, a tym samym odnotować zmiany, które nastąpiły z upływem czasu w urbanistyce tego miejsca. Z kolei na podstawie obrazów − stworzonych przez malarzy pod koniec XIX i w XX wieku − zobaczymy najważniejsze budowle stanowiące o tożsamości Kleparza i Krakowa, a znajdujące się niegdyś w odrębnych miastach – kościół św. Floriana oraz Barbakan z Bramą Floriańską.
W kolejnej części ekspozycji poznamy opowieść dotyczącą powstania w 1910 roku na placu Matejki pomnika Grunwaldzkiego oraz jego odbudowy w latach 70. XX wieku. W XIX wieku na terenie Kleparza, stanowiącego wówczas dzielnicę Krakowa, powstały nowe budowle zmieniające panoramę tego miejsca i wprowadzające go w epokę nowoczesności. Z części dawnego rynku zostaje wydzielony plac Główny − pełniący odtąd funkcje reprezentacyjne − który z czasem otrzymuje nazwę Jana Matejki. Kolejne ważne gmachy to budynek Szkoły Sztuk Pięknych, przemianowanej później na Akademię Sztuk Pięknych, oraz powstały z funduszy Ludwika i Anny Helclów Dom Ubogich, w którym przyjmowano ludzi biednych, nieuleczalnie chorych, niemających własnego mieszkania.
Od stuleci główną część miasta stanowił wielki plac targowy, przy którym mieściła się najważniejsza świątynia – kolegiata św. Floriana, która odgrywała niezmiernie ważną rolę w życiu duchowym mieszkańców. Miasto, mające drewnianą zabudowę, niejednokrotnie było niszczone przez ogień. Dlatego szerzył sie kult św. Floriana – opiekuna, który miał strzec od ognia. W świątyni cechy rzemieślnicze sprawowały opiekę nad ołtarzami, przy których ich członkowie gromadzili się podczas nabożeństw. W związku z tym życie handlowe było nierozłącznie powiązane z życiem religijnym. Na wielkim targowisku we wtorki handlowano końmi, a w piątki zbożem. Można było tutaj nabyć sukno białe i szare, sól tłuczoną, pieczywo żytnie, miód, trunki i inne wiktuały. W mieście znajdowały się liczne gospody i karczmy, gdzie podróżni mogli wynająć miejsce na nocleg.
Na terenie Kleparza, obok kościoła św. Floriana, rozpoczynała się Droga Królewska (Via Regia). Podczas uroczystych wjazdów mieszczanie kleparscy witali monarchów Rzeczypospolitej. Oprócz tego w części wystawy dowiemy się o zniszczeniach, których doznawał Kleparz w czasach nowożytnych, kiedy miasto niejednokrotnie było podpalane i ograbiane przez obce wojska oblegające Kraków. Jak wiemy, w tym miejscu znajdował się najbardziej rozbudowany odcinek fortyfikacji krakowskich, na czele z Barbakanem.
Ostatnia część wystawy rozpocznie się od przedstawienia opowieści związanej ze sprowadzeniem w 1184 roku do Krakowa relikwii św. Floriana oraz budowy kościoła pod wezwaniem tego świętego. Poznamy również opowieść dotyczącą utworzenia, na mocy przywileju króla Władysława Łokietka w 1321 roku, osady noszącej nazwę Alta Civitas (Wysokie Miasto). Ostatecznie jednak to przywilej lokacyjny króla Kazimierza Wielkiego umożliwił ukształtowanie gminy miejskiej występującej tym razem pod nazwą Florencja. Znana nam nazwa Kleparz po raz pierwszy pojawiła się w 1379 roku i z czasem wyparła nazwę lokacyjną.
Na wystawie można będzie zobaczyć liczne eksponaty, przykładzie których zostanie przedstawiona historia Kleparza na różnych etapach jego rozwoju. Wśród nich znajdą się m.in. przywileje i księgi związane z prawno-ustrojowym funkcjonowania gminy miejskiej, a także dewocjonalia odnoszące się do kultu św. Floriana, jak również inne artefakty stanowiące o bogatej spuściźnie dziejów Kleparza.

Kolekcja dostępna jest pod tym linkiem.


Wystawa będzie prezentowana w Pałacu Krzysztofory do 23 października 2016 r.


Web Content Viewer Actions

Contact details

 

e-mail: cyfrowythesaurus@mhk.pl

 

Pałac Krzysztofory

Rynek Główny 35

31-011 Kraków

 

Visit us

Facebook     Youtube

Web Content Viewer Actions

Web Content Viewer Actions